Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Eiffelova věž

Eiffelova věž je, ať chceme nebo nechceme, přirozený symbol Paříže. Neodmyslitelně k ní patří a nemůže se bez ní obejít. Věž byla navržena architektem Gustavem Eiffelem na počet 100. výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy Expo v 1889. Věž měla původně uprostřed Paříže stát jen po dobu 20ti let, ale za tuto dobu si získala takový obdiv a respekt, že po této době nikdo snad ani nemyslel, že by mohla být odstraněna. I když na počátku to samotná věž neměla lehké a měla spoustu kritiků, kteří utichli, když byla poprvé odkryta a ukázána na veřejnosti. Věž měla být tedy v roce 1909 zbourána, jenže do té doby se již objevovavala v dílech slavných umělců, malířů nebo básníků.

Ročně přiláká Eiffelova věž více než 6 milionů návštěvníků a je tak jednoznačně nejnavštěvovanější památokou Francie.  Měří celkově 320 metrů a zajímavostí je, že se její velikost mění, a to až o 15 cm v závislosti na venkovní teplotě. Její váha je přibližně 7 tis tun. Protože podstupuje korozy, musí být pravidelně – jednou za 7 let natírána. Na její nátěr se spotřebuje kolem 50 tun barvy. Navzdory její výšce se i v době největšího větru nevychýlý o více než 12 cm.

Poprvé byla kompletně osvícena na přelomu tisíciletí. Toto osvícení jí  jaksi zůstalo a dnes tak každý večer světélkuje také. Podle mnohých je to nevkusné, mně se to ale líbilo. Každým rokem jsou sem přidávány nová světla. Pokud se tedy vypravíte k Eiffelově věži v noci, uvidíte ji oranžově osvícenou. Navíc každou celou hodinu zabliká svými modými světly. Opravdu zajímavá podívaná.

Co dodat? Snad každý turista, který se rozhodne jet do Paříže si nenechá ujít výstup aspoň do prvního patra věže. Patra jsou jinak celkově 3, přitom v nejvyšším je i restaurace. Výtah je samozřejmostí.


    nikdo zatím nehodnotil

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.